Grécko & Kréta
Čo všetko uvidíte

Pamiatky, ktoré môžete navštíviť, ďalšie pláže a krásna príroda. To všetko Vás čaká v obľúbenom letovisku Agia Pelagia. Pamiatky, pláže a príroda

 
Rozhovory

 
Kréta

Čo napadne toho, kto ju pozná lepšie, toho  kto si ju zamiloval ... Divoká, mystická, pohostinná, tropická, hrdá. Prečítajte si viac o Kréte

 
Agia Pelagia

Grécka dedinka Agia Pelagia sa nachádza v krásnom prostredí malebného zálivu v severnej časti Kréty, 25 km od Heraklionu. Agia Pelagia na mape

 
Grécko & Kréta
 
 
 
Kréta

KRÉTA

Jednoduché slovo... Názov... Dovolenková destinácia... More... Ostrov...Gréci... Cestovka... A mnohé ďalšie prirovnania napadnú každého bežného človeka, turistu. Iba tak... Kréta.

Čo ale napadne toho, kto ju pozná lepšie, toho kto tam strávil dlhší čas, kto si ju zamiloval... KRÉTA....... Divoká, mystická, pohostinná, tropická, hrdá.

DIVOKÁ

Kvôli abnormálne a zároveň prirodzene nádherným plážam. Nádherným, ale nie katalógovo sladko nádherným. Sú to pláže, kde more je priezračné prirodzene a jeho modro tyrkysovo tmavo zelená farba sa nedá definovať jedným slovom.. MORE, do ktorého keď sa ponoríte, musíte od pohody vzdychnúť a energia čistej prírody sa Vám vlieva do tela. More, z ktorého sa Vám nechce vyjsť von a keď už len predsa musíte, neobzerajte sa späť- pretože ak sa obzriete, musíte sa so špľachotom hodiť nazad.

Teda v prípade, že ste milovníkom vody samozrejme. Pláže, na ktorých vo vhodnom čase nenájdete absolútne nikoho, iba veľké orly vám lietajú nad hlavou a strácajú sa v dierach priľahlých skál.. Napriek tomu sa nemusíte báť, že by ste vo vode stúpili na príšeru, alebo že si dorežete chodidlo na neviditeľnom teréne. More, ktoré sa ligoce v záplave denného svetla, zapadajúceho slnka, alebo v splne mesiaca. Keď sa zahľadíte na horizont, cítite v diaľke voňavú exotickú Afriku a myseľ vám zablúdi do rozprávok Tisíc a jednej noci. Keď sa ponoríte do vody aj s celou hlavou, počujete šumivé ticho prevaľujúcich sa malých kamienkov, alebo tlmené bzučiace motory vzdialenej loďky. Keď sa otočíte naopak a ľahnete si chrbtom na vodu, ticho, vnímate iba neskutočne čistú čerstvo modrú oblohu, obrysy skál a vznášajúcich sa vtákov.

VIETOR

Zvykneme sa sťažovať, prečo na tomto ostrove fúka, ako sa tu mám kúpať, kedy ten vietor ustane?...Sklamem vás, na každom ostrove fúka...tak už to nejako príroda zariadila, že ostrovy sú individualisti, odtrhnutí od kontextu a tak ich nič nechráni, aby tam nefúkalo. Ja vidím vietor na Kréte takto- privriem oči a iba kútikmi vnímam skaly sprava zľava, predo mnou big blue ožiarená slnečným pruhom, ktorý sa odráža na vlnách a oslepuje mi zrak, vnímam iba svišťanie a silu vetra, vo vlasoch, na tvári, na pokožke.. Ak do vody vojdem, od radosti musím rozhadzovať rukami a skákať, aby žiar slnka v bielych vlnách špľachotali okolo mňa. Do toho počujem kamarátku kričať s rozpaženými rukami FREEEEDOOOM...!!!! Paráda, takto ja vidím vietor na Kréte.

ĽUDIA

Ľudia sme všelijakí... Všade sú iní, raz ich milujeme preto, že sú iní a raz ich nenávidíme, preto, že sú iní... Kréťania sú ako droga..Spaľujú vás neskutočnou láskou a ničia vás zároveň. Niekedy ich neznesiete a zároveň bez nich nevydržíte. Každý krétsky "prvorodený" návštevník bude uchvátený neskutočnou pohostinnosťou a brataním sa. Nedokáže ostať "chladným" rezervovaným, rozumným Európanom. Láskavosť a dobrosrdečnosť vás úplne zlomia a už nikdy sa nechcete vrátiť do všednej Európy. Áno, Gréci si vedia užívať život a áno, spôsobili nám krízu a áno, doplácame na nich. Absolútna hlúposť...Kréťania boli pohostinní od počiatku sveta, keď sme my ani len netušili, že raz bude nejaká „Únia“, ktorú nám oni "akože" zničia... Láskavosť a úcta k hosťovi im kolovala v krvi ešte za čias Mínojského kráľa- predka všetkých európskych národností. Tak to bolo, a je aj do dnes.. Hosť do domu, Boh do domu. A komu z nich sa nakoniec podarí zaplatiť účet za všetkých, ten je víťaz. Hrdý a poctený. Nie sú leniví, lenivcov považujú za nehodných synov. Ale vedia si užiť tú námahu, predtým, než sa všetci ostatní utopíme v strese, v najmodernejších nepoškrabaných autách a v nezmyselných počítačových hrách.. Ľudia, ktorí možno až niekedy prehnane ctia tradíciu, rodinu a slobodu zároveň. Zaviazanosť a voľnosť zároveň. Zvláštna kombinácia, ale reálna, pre nás ťažko pochopiteľná. A hrdosť, neskutočná hrdosť a neskrotnosť, národ celé stáročia pokorovaní, raz Benátčanmi, raz Turkami, potom nacistami. Extrémny rešpekt a extrémna pohoda zároveň. Uchváti Vás spôsob života, je jedno či sa "ťuknem" s iným autom, je predsa stále funkčné, dám si dobré zdravé jedlo, predsa mi ho príroda poskytuje, zapálim si, lebo cigaretka k diskusiám o živote patrí, pohádam sa, ale vzťahy sa vyčistili a aj tak ťa mám rád, porozprávame, zasmejeme sa, veď prečo by som mal byť mrzút. Najlepším dôkazom o prístupe Kréťanov k životu je ich jazyk, gréčtina. 70 % podstatných mien sa používa v zdrobneninách a milých verziách. Niet čo dodať.

 
 
 
 
tlač    « späť
 
 

Zdieľať